Uvod
Ušetrite s interiérovým architektom
Donedávna, teda vlastne ešte stále, je práca dizajnéra a interiérového architekta chápaná u širokej, priemerne zarábajúcej verejnosti ako čosi, za čo netreba vyhadzovať peniaze. Je to doména bohatých ľudí, veľkých rezidencií a trendových časopisov.. Bežnému človeku to ale netreba. Teda aj by bolo, len nie sú na to peniaze. Veď keď sa do niečoho ideme pustiť, aj tá najmenšia prestavba nás stojí zúfalé peniaze. Poväčšine oveľa väčšie, než sme si pôvodne naplánovali. Okrem toho, všetci sme vlastne tak trochu dizajnéri a architekti. A to, či taká, alebo onaká sedačka je pekná alebo nie, to si aj tak vieme posúdiť najlepšie sami. Nepotrebujeme nejakého mudráka, čo by nám najradšej nanútil niečo, na čo aj tak peniaze nemáme. A ešte potom za to aj pýtal peniaze. No, to tak ešte...Radšej si to pekne popredu premyslíme, popozeráme časopisy, necháme sa inšpirovať susedmi, vychytáme nezmysly, čo tam oni majú a my určite mať nebudeme, a hor sa zohnať firmu, čo nám to rýchlo, pekne a lacno urobí. Poväčšine veľká firma sa s nami zapodievať nebude. To je jasné. Väčšinou teda naďabíme na menšie firmy, ktoré sa k väčšej zakázke nedostanú, a tak robia tieto menšie kšefty. A dojde na jednanie. Vám sú veci jasné. Metre štvorcové nepustia, a vyberáte podľa nejakej referenčnej ceny. Napríklad koľko stojí meter štvorcový sadrokartónu. Vyberiete teda firmu, ktorá je najlacnejšia. Sused Vám ešte odporučí, aby ste si do zmluvy dal aj termín dokončenia. Jemu slúbili, že to má za mesiac hotové a trvalo im to mesiace tri. Takže nanútite firme aj termín, a oni Vám to aj podpíšu. Vy ste spokojný a firma môže začať s dielom.

So 100% istotou zistíte už po prvom týždni, že to týmto tempom nemôžu načas stihnúť. Ale dôvod k dohodnutej penalizácii nebude. Prečo? Lebo stačí k tomu to, že ste počas prác zmenili čo i len umiestenie jedného vývodu na lampičku o 10 cm ďalej než ste pôvodne zamýšlali a teda aj objednali. A tých zmien Vám počas prác vyskočí oveľa oveľa viac. Napríklad, žena si zmyslí, že jedna lampa do kúpelne stačiť nebude, treba dorobiť ďalší okruh. Dieťa si zmyslí, že treba dorobiť špeciálnu stenu na grafiti..atď. Kto sa má s nimi vadiť.. Nuž, ale firma už za časové plnenie s pochopiteľných dôvodov neručí, lebo meníte počas prác podmienky. Takže to vypadá aj vo Vašom prípade na tie tri mesiace..V lepšom prípade.. Nevadí, ale na finančné plnenie si na tých lajdákov posvietite. Metre nepustia, a dohodnutá cena tiež nie. Firma to odhadla na asi tak 350.000,- za práce, „ale veď domáci, nemusíte byť nervózny, keď sa to všetko dorobí, presne sa to všetko dopočíta. Dali ste zálohu 300.000,- ak by to bolo menej, vrátime.“ Keď konečne po 4 mesiacoch je všetko hotové, dôjde k záverečnému vyrovnaniu. Máte ich plné zuby, nedarujete im ani halier a na všetko si teda posvietite. Váš odhad je nasledovný. Pri ich prvom cenovom nástrele za 350.000,- si minimálne prihodili 50-60.000,- Jasné je , že radšej počítali viac, ako menej, ale zasa ste si nechali dorobiť ten druhý okruh do kúpelňe, a ešte tá zbytočná stena na grafiti pre potomka-umelca, no čo už. To bude tak 20-30.000,- navyše, takže suma-sumárum, doplatíte ešte nejakých 20-30.000,- Keď Vám však konateľ firmy predloží faktúru s doplatkom 110.000- , zatmie sa Vám pred očami a začnete položky skúmať jednu po druhej. Ceny za referenčné práce naozaj sedia, metre sedia, len sú tam položky, o ktorých sa Vám ani nesnívalo. „ Klébrovanie, podmurovka, stierkovanie, nivelizácia, zabrusovanie, vyrovnávanie, odpratávanie sutín, pristavenie kontajnera...atď, atď. Vyvadíte sa s nimi, oni Vám dajú zľavu zo 110.000 na 95.000,- a pri odchode Vám povedia, že Vás už v živote nechcú vidieť. To už aj tak podpisujú ďalšiu zmluvu na dielo hotové za 1 mesiac, za cca. 350.000,- „Ale veď ono sa to presne aj tak nakoniec spočíta..“
Váš odhad bol principiálne správny. Keď Vám niekto bude robiť prvotný odhad ceny za práce, napočíta bajočko 20 m2 sadrokartónu, zaráta radšej 30, nech sa neobabre. Stierka 200 m2, naráta radšej 300 z toho istého dôvodu. Z takouto logikou veci, keď sa cenový odhad vyšplhá aj so slušnou maržou pre firmu na 200.000, radšej povie 300.000,-, lepšie 350.000,- „ak sme na niečo zabudli“. No a na záver ten doplatok, ak nie ste zrovna stavebný inžinier, tak na otázku čo to znamená tá „nivelizácia“ predstaviteľ firmy z Vás urobí úplného idiota, a to v tom lepšom prípade. V horšom odpadne na hlavu.Takže v čom Vám teda pomôžeme a ako Vám ušetríme peniaze? Jednoducho!

V prvom rade Vám spravíme návrh, kde použijeme predovšetkým štandartné materiály, respektíve materiály a zariaďovacie predmety do cenovej výšky, ktorú si sami určíte. Luxus nemusí spočívať len v luxusných predmetoch. Vytvoríme Vám virtuálny model, kde sami môžete aktívne ovplyvňovať kreatívny proces tvorby interiéru. Ak si manželka spomenie, že treba druhý svetelný okruh do kúpelne, on tam už asi aj tak bude, ale ak nie, dorobíme ho, a nestojí to ani korunu naviac. Bude tam aj tá stena pre potomka. Po vytvorení a odsúhlasení modelu Vám vyhotovíme projektovú dokumentáciu, na základe ktorej bude možné požadovať od firmy presnú kalkuláciu, s presným časovým plnením. Projektová dokumentácia je presná, miery a množstvá sú stanovené, je jasný a rozpoznateľný rozsah požadovaných prác a vy nemusíte už počas prác meniť zadania.

Takže firma pri cenovej ponuke vie, že sadrokartónu nie je bajočko 20m2, ale 18,64m2, a stierky nie 200, ale 196,35m2. Vie že koľko bude pokládky podlahy, či kachličiek. A ak zabudne do kalkulácie započítať pristavenie kontajnera na sutiny, je to už len ich problém.

V konečnom dôsledku teda ušetríme Vaše peniaze, a verte že nemalé. Poznáte to „ keby som to robil znova, toto by som robil úplne ináč“? To už potom neplatí. Vyvarujete sa chýb, ktorých by ste sa dopustili, keby ste pracovali bez projektu. Tie sa odstránia vo virtuálnom projekte. A v úplne konečnom dôsledku, verte, že práca dizajnéra nie je len o tom, aby Vám nanútil sedačku, ktorú si viete vybrať aj sami.